O nás

    Volám sa Zuzana Šimoničová. Žijem s manželom Martinom, synčekom Martinkom a dvomi  beardedkami v Lamači,  v rodinnom dome so záhradou.

Patrila som k deťom, ktoré od malička túžia po psíkovi. Po tom, ako som domov vláčila psíkov z ulice sme sa v rodine dohodli, že keď budem dospelá a budem mať vlastný príjem, môžem si psíka kúpiť. Vybrala som si bobtaila pre priateľskú povahu, krásnu srsť a tiež pre veľkosť. V roku 1991 do našej rodiny pribudlo šteniatko z Čiech- Dolly Modrý Medvěd CS.

Bearded collie som začala spoznávať od roku 1992, keď som z okna paneláku, kde som vtedy bývala, zbadala čiernobiele šteniatko, pripomínajúce bobtaila a potešila som sa, že naša sučka  bude mať primeranú kamarátku na prechádzky a šantenie.  Zoznámila som sa so Zuzkou Planderovou, majiteľkou malej Eny a zistila som, že z nej nikdy bobtail nenarastie, lebo patrí k plemenu bearded collie, o ktorom som dovtedy skoro nič nepočula. Naše sučky sa stali na niekoľko rokov najlepšími kamarátkami a moja túžba po vlastnej beardedke narastala. Spolu sme navštívili mnoho výstav a tešili sme sa zo Zuzkiných vrhov. Keďže som bývala s rodičmi a súrodencami, miesto pre ďalšieho psíka nebolo. Musela som niekoľko  rokov počkať. Naša Dolly žiaľ nebola z tých psíkov, ktorým sudičky do vienka nadelili pevné zdravie, ale napriek tomu sme spolu prežili pekných 11 rokov. Najťažšia bola naša rozlúčka v máji 2002.

Ešte za života Dolky som sa skontaktovala s niekoľkými chovateľmi bearded collií v zahraničí a čakala som na správy o "mojom" šteniatku. Po niekoľkých sklamaniach, keď sa z plánovaného spojenia šteniatka nenarodili, som si vďaka priateľom rezervovala čiernu sučku z pripravovaného vrhu v známej nemeckej chovateľskej stanici "Scottsdale". Po krytí v Anglicku čiernym psom  Snowmead Senator sa 14.11. 2002 na moju veľkú radosť narodilo 7 šteniatok a v ňom dve čierne sučky, z ktorých som si vybrala našu Dolinku - Scottsdale Love Affair,  a po dvojmesačnom čakaní sme si náš pokladík viezli z Nemecka domov.

 Po dlhej ceste sme sa navzájom spoznávali a utvrdili sme sa v slovách chovateľov, ktorí Dolku označili za kríženca horolezca s kengurou, ako o pravdivých. Väčšinou bolo veľmi obtiažne udržať jej temperament a všade prítomnú zvedavosť miešanú s tvrdohlavosťou, na uzde. Má rada dlhé prechádzky v prírode v prítomnosti ďalšieho psíka, s ktorým sa veselo hrá a skúma prostredie. Mačky sa ale musia mať pred ňou na pozore!
Za veľké plus považujeme jej priateľskú povahu, miluje každého, deti aj psíkov, a všetkým by sa chcela hneď venovať, čo pravdaže nie je fyzicky možné, a preto behá od jedného k druhému.
Napriek temperamentu, ktorý prejavuje vonku, doma je kľudná a poslušná. Najradšej asistuje v kuchyni pri varení a čaká, či sa jej mlsnému jazýčku neujde nejaká dobrôtka. Na prechádzku je vždy pripravená.
Kým  bola  menšia, skúšali sme spolu agility ako prípravu na výstavy, kvôli zvykaniu si na prítomnosť psíkov aby nebehala za každým "štvornožcom", ktorého v diaľke uvidela a brala ich ako súčasť prostredia, v ktorom žijeme.
Tréningy nás bavili, ale najzaujímavejšie boli prestávky na hranie medzi cvičením, kedy sa mohli psíkovia dosýtosti ponaháňať.
Vo voľnom čase radi navštevujeme výstavy a stretnutia s nadšencami, ktorí sa venujú pôvodnej práci pastierskych psov - paseniu ovečiek.

Rok 2004 bol pre nás veľmi úspešný. Dolly sa stala slovenskou a českou šampiónkou mladých, čakateľkou maďarského šampióna a bola uchovnená.

V máji  2005 sa nám narodili naše prvé šteniatka po  MultiCh. InterCh. Natterjack´s Just Czeching. Všetky sa na našu veľkú radosť dostali k milujúcim majiteľom. Tri sa aj vystavujú /Adela, Alyson a Aladin/ . Zatiaľ najväčšie úspechy dosiahla Adela - "Dela", ktorá bola BIS 2 Puppy na prestížnej medzinárodnej výstave v Kyjeve, ďalej získala ocenenia BIG 2 Junior a BIG 3 Junior na národnej a medzinárodnej výstave.  Alan úspešne trénuje agility. Z tohto vrhu zostal doma Aladin - "Dino", ktorý si nás získal priateľskou,  nebojácnou povahou, pekným pohybom a nádherným výrazom. Začína sa vystavovať s veľmi peknými výsledkami.

V septembri 2005 sa nám narodil synček Martinko.

 12.5. 2006

Príbeh pokračuje...