Štandard bearded collie

 

Krajina pôvodu: Veľká Británia

FCI: skupina I, pastierske a ovčiarske plemená


Celkový vzhľad: štíhly, šľachovitý, aktívny pes, jeho dĺžka presahuje kohútikovú výšku zhruba v pomere 5 : 4 merané od predného okraja hrudnej kosti až po vrchol sedacej kosti. Suky môžu byť o niečo dlhšie. Napriek robustnej stavbe tela by mal byť postavený dostatočne vysoko a nemal by pôsobiť ťažkým dojmom. Charakteristickým znakom plemena je čulý a zvedavý výraz.

Charakteristika: pozorný, činorodý, sebaistý a aktívny pes.

Povaha: spoľahlivý, inteligentný pracovný pes, bez známok nervozity, alebo agresivity.

Hlava a lebka: hlava v správnom pomere k veľkosti tela. Lebka široká, plochá a kvadratická. Vzdialenosť medzi medzi stopom a tylovým hrbolom zodpovedá šírke hlavy medzi  otvormi uší. Tlama je silná a jej dĺžka zodpovedá vzdialenosti stopu od tylového hrbolu. Pôsobí celkovým dojmom psa so silnou tlamou a lebkou, ktorá poskytuje dosť veľký priestor pre mozog. Primeraný stop. Nos veľký a kvadratický, väčšinou čierny, u modrých a hnedých psov obvykle zodpovedá farbe srsti. Nos a pysky jednofarebné, bez bodiek, alebo škvŕn. Pigmentácia pyskov a okrajov viečok zodpovedá farbe nosu.

Oči: farebným tónom sú zladené s farbou srsti. Široko posadené a veľké, mäkké a láskyplné, nevystupujú. Obočie klenuté nahor a dopredu, jeho dĺžka však nie ja taká, aby prekrývalo oči.

Uši: stredne veľké a visiace. Pri vzbudenej pozornosti sa ich nasadenie zdvihne až na úroveň temena, nesmie ho však presahovať. Vďaka nim sa lebka zdá širšia.

Tlama a skus: zuby veľké a biele. Silné čeľuste, pokiaľ je to možné s dokonalým a pravidelným úplným nožnicovým skusom, pričom horný rad rezákov presahuje tesne cez dolný rad a zuby sú v čeľustiach posadené šikmo. Kliešťový skus je povolený, ale nie je žiadúci.

Krk: pomerne dlhý, svalnatý a ľahko klenutý.

Hrudné končatiny: plece uložené dobre šikmo vzad. Končatiny rovné a zvislé, so silnými kosťami, celé pokryté huňatou srsťou. Predné nadprstie ľahko pružné, ale bez známok slabosti.

Trup: dĺžka chrbtu vyplýva z dĺžky hrudného koša, nie z dĺžky bedier. Chrbát rovný, rebrá dobre klenuté, ale nie sudovité. Bedrová partia silná, hrudný kôš hlboký, s veľkým priestorom pre srdce a pľúca.

Panvové končatiny: dobre osvalené so silnými lýtkami, dobre uhlenými kolenami a hlboko postavenými pätami. Zadné nadprstie je v pravom uhle k podložke a v normálnom postoji sa nachádza na priamke, spustenej z vrcholu sedacej kosti.

Labky: oválne s dobre utváranými pružnými vankúšikmi.

Chvost: hlboko nasadený, bez zalomenia a nezatočený, tak dlhý, aby posledný stavec chvosta dosahoval najmenej k päte. V postoji alebo v pohybe nízko nesený, so špičkou otočenou nahor, pri rýchlejšom pohybe nesený na úrovni chrbta. Nikdy nenesený nad chrbtom. Bohato osrstený.

Pohyb: plynulý, rovnomerný, pružný a priestranný, pri minimálne vynaloženej námahe.

Osrstenie: dvojité s jemnou, huňatou a hustou podsadou. Krycia srsť je hladká, tvrdá, silná a huňatá. Krycia srsť nie je vlnitá, ani kučeravá, i keď veľmi ľahká zvlnenosť je povolená. Dĺžka a hustota srsti je dostačujúca, aby poskytovala ochranu a dobre uplatnila tvary psa, nesmie však byť taká bohatá, aby zanikali prirodzené línie tela. Srsť sa nesmie skracovať. Chrbát nosa je pokrytý riedkou srsťou, po bokoch je dlhšia a stačí tak na pokrytie pyskov. Na lícach, dolných pyskoch a na brade sa dĺžka srsti smerom k hrudi predlžuje a tvorí tak typickú bradu.

Farba: bridlicovo sivá, červená jelenia, čierna, modrá, všetky odtiene sivej, hnedé a pieskové, s bielymi znakmi, alebo bez nich. Ak sú v osrstení biele znaky, vyskytujú sa na tlame, ako lysinka na temene, na špičke chvosta, na hrudi, na nohách. Ak má jedinec biely límec, nesmie nasadenie bielej srsti presahovať cez plecia/ kohútik. Biela by sa na vonkajšej strane panvových končatín nemala vyskytovať nad pätou. Ľahko pálené znaky sú povolené na obočí, vnútornej strane uší, na lícach, pod koreňom chvosta a na končatinách na prechode medzi bielou a základnou farbou.

Veľkosť: ideálna kohútiková výška:
psi 53 – 56 cm, suky 51 – 53 cm

Chyby: pri hodnotení by mala mať prednosť celková kvalita a proporcie, prehnané odchýlky od ideálnej veľkosti by sa však nemali podporovať.

 

Poznámka: Psy majú mať oba semenníky zostúpené v miešku.